Zase všade samé parazity?

Možno ste si všimli, že v poslednom čase akoby sa vrece roztrhlo s článkami, ktoré šíria informácie o hrozbách menom parazity. Pred niekoľkými rokmi nikoho nezaujímali, nehovorilo sa o nich a dnes idú zrazu skosiť celú populáciu. Dôvodom je, že seriózne vedecké fakty začali niektorí ľudia upravovať podľa svojich potrieb do katastrofických scenárov len preto, aby vyvolali v ľuďoch strach. Takto vystrašený človek je ochotnejší kúpiť si čokoľvek, len aby sa zbavil hrozby, že sa jeho telom budú neustále preháňať milióny obrovských parazitov, ktoré ho žerú zaživa. Dochádza tak ku skokom z úplného nezáujmu o túto problematiku až po panickú hrôzu z neviditeľných strašiakov. 

Aké sú vlastne fakty, ktoré nespochybňuje ani seriózna literatúra a čo už úplné nezmysly?

 

Sú parazity hrozba?

Parazity tu boli aj pred existenciou ľudstva a vždy budú. Samozrejme, to neznamená, že sú neškodné. Parazitov je však mnoho druhov. Parazity fylogeneticky staršie, ktoré sú na zemi dlhšie, nemajú záujem poškodzovať svojho hostiteľa. Potrebujú ho k svojmu prežitiu (napr. pásomnica). Takéto parazity človek ani nemusí spozorovať vo svojom tele celé roky. Dokonca sa objavujú informácie, že niektoré druhy parazitov môžu produkovať látky, ktoré bránia premnoženiu určitých mikroorganizmov zodpovedných za niektoré choroby.

Naopak, parazity fylogeneticky mladšie, nie sú dobre prispôsobené cudzopasnému životu a môžu svojho hostiteľa poškodzovať, to znamená vyvolávať rôzne zdravotné problémy. Ide napr. o rôzne kožné problémy, ale tiež problémy s trávením, ktoré neskôr vedú k chronickým zdravotným ťažkostiam, nedostatku výživných látok, k nadúvaniu a podobne. Faktom tiež ostáva, že niektoré parazity prechádzajú do rôznych orgánov a následnou tvorbou cýst ich poškodzujú (dôsledok napr. Mechožila zhubného a vetveného – človek sa ním často nakazí od psa). Paradoxne, výraznejším problémom sú tí najmenší, rôzne mikroorganizmy, ktoré stoja za infekciami.

Najdeštruktívnejšie parazity môžeme nájsť skôr v afrických a ázijských krajinách. Samozrejme, nemožno vylúčiť, že si ich prinesieme z dovolenky, ale určite nie je pravda, že 95% obyvateľov má v tele premnožené parazity. Už zo slova premnožené je jasné, že človek by neostal bez príznakov a určite by s veľkými zdravotnými problémami vyhľadal lekára a keby tak urobilo 95% Slovákov, lekári by asi nežiadali len dvojnásobné zvýšenie platov. Našťastie, žiadna epidémia zatiaľ nehrozí.

 

Čo na parazity?

Módnou záležitosťou sa tiež stáva preventívne užívanie antiparazitík (farmaceutické lieky na parazity) ktorých predaj je viazaný na lekársky predpis. Tieto lieky sa dostávajú k ľudom aj rôznymi nelegálnymi cestami a už určite nie sú určené na preventívne užívanie, ale na akútne problémy, samozrejme, ako všetky farmaceutické lieky majú aj vedľajšie účinky.

Účelom tohto článku nie je zľahčovať ani dramatizovať problematiku parazitov, ale veľmi v skratke prezentovať osobný pohľad na niečo, čo tu vždy bolo aj bude. Naši predkovia nedramatizovali relatívne hrozby týchto príživníkov, namiesto toho pravidelne používali rôzne byliny s protiparazitnými účinkami. Pre ľudí, ktorí si na to netrúfajú sami alebo nechcú študovať herbáre, aby zistili, ktorá bylina alebo kombinácia bylín je na čo dobrá, ale napriek tomu chcú riešiť prevenciu bylinnou cestou, je tu veľmi zaujímavý doplnok, ktorý nie je žiadnou novinkou narozdiel od iných produktov, ktoré vznikli včera a už dnes sľubujú ničím neoverené výsledky. Naopak, ide o produkt otestovaný rokmi používania a rastúci záujem dosvedčuje, že má pozoruhodné výsledky. Inak by sa nedalo vysvetliť dobré meno tohto produktu, jednej z najväčších ruských spoločností s doplnkami výživy.

Jeho názov je Paracleanse (ruský názov Trigelm) od spoločnosti Sibírske zdravie.

Dobryprodukt.sk

Bližšie informácie tu: Paracleanse (Trigelm)